Správné osvětlení do koupelny

Osvětlení do koupelny je velmi důležitým prvkem, jelikož mnoho koupelnových interiérů je řešeno tak, že jsou to spíše uzavřené místnosti s malým okenním prostorem, tudíž tam nepronikne tolik denního světla. Jak si tedy vybrat správné osvětlení do koupelny? Zvolit spíše stropní svítidlo nebo nástěnné či bodové? A které je nejvhodnější? To si popíšeme v tomto článku.

Při koupi osvětlení do koupelnových interiérů je důležité se zaměřit na intenzitu světla, jelikož dostatek světla v koupelně je základ. Díky vlhkému prostředí je třeba zvolit kvalitní materiál kvůli bezpečnosti.

Při volbě svítidla do koupelnových interiérů je vhodné vybírat svítidla z materiálů, jako jsou například nerezové materiály, chrom či sklo. Důležité také je vybírat svítidla, která jsou vhodná do koupelnových interiérů. To lze snadno zjistit na štítku svítidla, na kterém je vyobrazena ochrana krytí. Ochrana krytí je značena písmeny IP, v anglickém překladu INGRESS PROTECTION. Za písmeny jsou vyobrazeny ještě dvě číslice. První číslice značí ochranu před pevnými materiály a druhé číslo značí ochranu před tekutinami, nejčastěji vodou. (viz. tabulka ).

Krytí IP

IP 0xnechráněno
IP 1xchráněno před náhodným dotykem ruky
IP 2xchráněno před dotykem prsty
IP 3xchráněno před nástroji
IP 4xchráněno před nástroji
IP 5xchráněno před prachem (částečně)
IP 6xchráněno před prachem (úplně)
IP x0nechráněno před vodou
IP x1chráněno před svisle padajícími kapkami vody
IP x2chráněno před kapkami padajícími pod úhlem 15°
IP x3chráněno před šikmo dopadající vodou
IP x4chráněno před stříkající vodou
IP x5chráněno před tryskající vodou
IP x6chráněno při vlnobití
IP x7chráněno před dočasným ponořením do vody
IP x8chráněno před trvalým ponořením do vody

Neméně důležité je také rozmístění svítidel. Koupelnový interiér by neměl postrádat hlavní centrální osvětlení. Centrální osvětlení by mělo být v barvě světla teplá bílá. Působí to příjemnějším dojmem. Samozřejmě lze k centrálnímu osvětlení použít i doplňková svítidla. Koupelnový interiér lze vybavit nástěnnými nebo bodovými nebo vestavnými svítidly. Vestavná svítidla lze použít k osvětlení zrcadlového prostoru. Tato svítidla by neměla mít oslňující efekt. Příjemnou variantou osvětlení koupelnového interiéru jsou svítidla, která umožňují tlumit intenzitu světa pro vytvoření relaxační atmosféry.