Jak vybírat svítidlo do pokoje

Většina interiérů řeší osvětlení ve více úrovních. Hlavním zdrojem je centrální stropní svítidlo a podle účelu využití místnosti se volí doplňková světla jako přímé osvětlení pracovního stolu, náladová světla nebo relaxační kout. Hlavní světelný zdroj zajišťuje rozptylové světlo, které vyhoví nárokům pro běžné činnosti a vytvoří příjemnou atmosféru. Současné moderní technologie umožňují plně využít žádaný styl svítidla bez kompromisu na vydatnosti osvětlení, nabídka pracuje s možností regulace intenzity i barvy osvětlení, nasměrování kužele světla volitelným směrem.

Příjemná atmosféra

Rozptylové světlo vytváří atmosféru celého interiéru. Na pocity nebo vzhled místnosti nepůsobí pouze styl nebo design svítidla, ale také zabarvení světla. V tomto směru můžeme doporučit zaměřit se na LED svítidla. Nová technologie vytváří bílé světlo blízké přirozenému dni. Nedráždí oči, oddaluje vznik únavy, pomáhá v lepší koncentraci. Tato technologie má navíc významnou výhodu i ve velmi úsporném provozu a dlouhé životnosti. V zimním období, kdy se neúměrně prodlužuje doba svícení, můžete výrazně snížit náklady na energie.

Funkční a praktické osvětlení

Při volbě svítidla dobře zvažte rozmístění nábytku a vybavení. Závěsná svítidla nemusíte umisťovat přesně do středu pokoje. Důležité je, jak bude místnost využita. Při řešení jídelny můžete umístit stropní svítidla na dlouhém závěsu přímo nad stůl, mimo centrální osu. Dětský pokoj naopak osvětlí příjemné svítidlo ze středu místnosti, vytvoří základ a studijní koutek a postel doplní další přímý a vydatnější zdroj. Instalace stropního svítidla není příliš náročná, ale vždy se jedná o pevnou součást interiéru a předpokládá se umístění na delší časový horizont.

Bodovky a reflektory

Další z možností jsou směrovatelné zdroje. Obývací pokoj můžete jemně proměňovat, pracovat se světlem a zvýraznit zajímavé vybavení nebo měnit intenzitu světla. Bodovky a reflektory můžou být zpracovány v jemném a nenápadném stylu a dovolí vám libovolně natáčet proud světla.

Styl a originalita

Výběr stropního svítidla zahrnuje volbu intenzity a barvy světla, správné umístění a v neposlední řadě také styl krytu. Současná nabídka svítidel je velmi široká. Vybírat můžete nenápadné a univerzálně řešené lustry, kombinace materiálů jako je sklo, chrom, dřevo. V zastoupení stylů nechybí moderní linie, výrazné tvary. Dopřejte si při vybírání čas, porovnejte vždy více variant. Důležité je také správně volit velikost osvětlení. V malém bytě bude výrazný lustr působit nevhodně, velikost a zpracování světelných zdrojů by měla korespondovat s interiérem. Osvětlení by mělo doplnit a podtrhnout celkový vzhled místnosti a udržet si jemnou nadčasovost.