Jak opticky zvětšit malou koupelnu? Chytré triky pomohou.

Koupelna už dávno neslouží pouze k mytí těla, ale také k regeneraci a k relaxaci. Během posledních let se z ní stala plnohodnotná místnost naší domácnosti, žádné zastrčené a zanedbávané místo někde v koutě. To ostatně potvrzuje i skutečnost, že si na zařizování jejího interiéru dáváme hodně záležet. Útulný prostor lze vytvořit bez ohledu na rozměry místnosti, i malá koupelna může být dokonale funkční, stylová a elegantní. Stačí znát pár fíglů a držet se několika jednoduchých zásad.

V jednoduchosti je krása

Pravidlo, že v jednoduchosti je krása, stoprocentně platí také v tomto případě. Vsaďte na čisté linie, jemné tvary. Střídmost je na místě také co do vybavení. Prostor zbytečně nezahlcujte, abyste nebyli ochuzeni o komfort, zároveň se ale snažte koupelnu optimálně využít tak, aby se do ní vešlo všechno potřebné. Tradičně největší plochu zabírá vana, takže cennou úsporu místa získáte, když ji vyměníte za sprchový box. Nechcete-li se vzdát relaxační lázně, pak volte alespoň asymetrické vany, úzké či rohové, které budou odpovídat rozměrům koupelny a nebudou ji zbytečně zaplňovat.

Méně je více

Důležitou úlohu sehrává také koupelnový nábytek. Nemůžete už tak malý prostor „zaplácat“ nejrůznějšími lahvičkami šamponů, sprchových gelů a dalších kosmetických přípravků, veškerá elegance by totiž byla ta tam. Každá věc musí mít své pevné místo, v koupelně by měl panovat jasný řád. Všechny drobnosti, které se povalují všude kolem, uložte do vysokých závěsných skříněk. Pro efektivní využití každého volného centimetru na maximum využijte koupelnové skříňky s umyvadlem, do kterých můžete naskládat ručníky nebo čisticí prostředky, které chcete mít neustále po ruce.

Posviťte si

Pro malé místnosti jsou vhodné světlé odstíny, které ji opticky zvětšují. Do tmavých a černých barev se proto nepouštějte, docílili byste přesně opačného efektu. Dobře funguje také sklo a zrcadla, které prostor hezky odlehčí. Protože v koupelně se obvykle nenachází okno, nebo jen velmi malé, musíte sem vnést světlo uměle. Jedno centrální svítidlo však stačit nebude – čím více zdrojů, tím lépe. Nebojte se tedy bodových světel, ani moderních LED pásek. Uvidíte, že výsledek předčí vaše očekávání.