Výběr světelného zdroje aneb závity a patice – jak na ně?

Abychom Vám usnadnili výběr toho správného zdroje (žárovky, zářivky), připravili jsme pro Vás rychlého průvodce, který Vám pomůže se rychle zorientovat a při nákupu žárovky nebo zářivky již budete vědět co přesně hledat a požadovat. Výběr zdroje se řídí především spotřebičem, pro který je určen.

Žárovky

Zdroj na závit:

U již používaných lampiček, lustrů nebo dalších svítidel je třeba ověřit technickou kategorii. Běžné “šroubovací” žárovky jsou nejčastějším typem. Závit na žárovkách vymyslel jejich vynálezce Thomas Edison, a proto se těmto žárovkám používající závit říká také „Edisonovy žárovky“. Najdete je u menších svítidel, nástěnných lamp, starších typů závěsných svítidel. Označení E27 platí pro větší žárovky (průměr závitu 27mm), menší najdete jako E14 (průměr závitu 14mm).

e27

e14

 

 

 

 

 

 


Zdroj na patice: (zdroj není vybaven závitem ale většinou dvěma kontaktními kolíčky)

Podhledová světla nebo bodovky se označují podle šířky rozestupu kontaktních kolíků, opět nejčastější varianty jsou GU5.3 a GU10.

A jaký že je rozdíl mezi paticemir GU5,3 a GU10?

 

gu53

GU5.3:

 • pouze na 12 voltů (potřeba využít transformátoru)
 • rozteč kolíčků patice je 5,3mm
 • nízké provozní napětí

 

 

 

gu10

GU10:

 • rozteč kolíčků patice je 10mm
 • při výměně jen zacvaknout a pootočit
 • nejčastěji se používá halogenová nebo LED varianta

 

 

 


Dlouhé zářivky v osvětlení kanceláře nebo nad kuchyňskou linkou vyberete v kategorii G5 (T5), G13 (T8).

A jaký že je rozdíl mezi paticemir G5, někdy označována jako T5 a G13, někdy označována jako T8?

 

g5

G5(T5):

 • průměr trubice 16mm
 • rozteč kolíčků patice je 5mm
 • užší, úspornější

 

 

 

 

g13

G13(T8):

 • průměr trubice 26mm
 • rozteč kolíčků patice je 13mm

 

 

 

 

 


Další zdroje opatřené paticí: Dále se můžete setkat  s označením patice G4, G9 nebo G53 a GX53.

g4G4:

 • rozteč kolíčků patice je pouze 4mm
 • provozní napětí 12 voltů
 • určeno pro svítidla se zabudovaným transformátorem

 g9G9:

 • nejmenší vysokonapěťová žárovka
 • možnost instalace do svítidla bez transformátoru


Klasické žárovky už ne

Běžné žárovky už dohrály svou roli. Přednost dostávají LED technologie a z několika velmi pádných důvodů. LED žárovky pracují s minimální spotřebou energie. I při zapojení řady světel a dlouhém svícení vám vzniknou zanedbatelné provozní náklady. Důležitou složkou v úspoře je i mnohonásobně delší životnost. Náhradní zdroje nemusíte tak často měnit. LED svítidla jsou odolná vůči otřesům, mechanickému poškození, vlhkosti i prachu. Snesou i náročné zatížení ve venkovních svítidlech. Další příjemnou výhodou je barva vydávaného světla, která se blíží přirozenému bílému dni. Výhoda, která se projeví opět zejména v zimních měsících, kdy výrazně narůstá délka doby svícení. Světlo nezkresluje barvy, nedráždí oči, aktivně předchází vzniku únavy. LED zdroje tak najdete nejen u všech nových svítidel, náhradní “žárovky” technicky přesně splňují velikost a typ patice i pro starší zařízení. Klasické žárovky mají dobrou svítivost, LED zdroje je však několikanásobně předčí.

Halogeny?

Halogenové žárovky pracují také s relativně úsporným provozem a vynikající svítivostí. Nevýhodou je však doprovodné zahřívání zdroje. Tento typ osvětlení se tedy nejčastěji instaluje ve velkých a dobře větraných prostorech – v halách, výrobnách, skladech. Halogenové zdroje mají okamžitý nástup světla, dají se stmívat. Pro účely běžné domácnosti nebo kanceláře jsou však zbytečně náročným zdrojem.

Zářivky

Současným trendem je jednoznačně úsporný provoz. Starý typ zářivek tak nahrazují tzv. kompaktní. Patice odpovídá běžným rozměrům starších zařízení, zdroj vydává dostatečně silný proud světla a pracuje s až o 80% nižší spotřebou energie. Barva světla i jeho vydatnost je však nižší, pro dlouhodobé svícení není nejlepší volbou. Jako doplňkové osvětlení však zcela vyhoví.

Každá místnost sólo

Při plánování změn v osvětlení nebo při vybavování nových prostor doporučujeme zvážit a řešit každou místnost odděleně. Kuchyně, jídelna, ložnice, pracovna – každý prostor má své specifické nároky a těm je třeba přizpůsobit i styl osvětlení. Dejte si čas a pracujte nejen s náhledem na současné potřeby vybavení a účel místnosti, myslete i na možné změny v budoucnu. Instalace svítidel není zásadním technickým problémem, ale do svítidel investujete určitou částku a je škoda nevyužít moderní technologie naplno. I běžné zdroje můžete stmívat, vybavit termo čidly, automatickými spínači. Různě řešené konstrukce svítidel vám umožní volně měnit intenzitu i směr proudu světla.

Světlo v několika vrstvách

Každá místnost dokáže lépe využít světelné zdroje z několika úrovní. Hlavní jemné rozptylové světlo, zpravidla lustr nebo přisazené zdroje, vám zajistí dobrou orientaci v místnosti. Vytvoří příjemnou atmosféru a kryt svítidla může doladit styl vybavení. Druhou vrstvou jsou pak lampy – stojací i malé. Ty skvěle poslouží jako doplňkový zdroj při studiu nebo práci. Bodové nebo reflektorové zdroje vám poskytnou živou možnost proměňovat charakter interiéru. Kuželem světla můžete upozornit na dekoraci, přisvítit si při čtení nebo odklonit ostré světlo do ztracena. Zajímavou variantou jsou pak světla noční, která vás doprovodí při cestě setmělým bytem bez nepříjemného dráždění očí. Noční světla přidají klid i menším dětem při usínání. Moderní obchody nabízí nespočet možností a variant. Moderní nápaditý design, elegantní nenápadné kryty i styly s kouzlem minulých dob. Vybírejte pečlivě a informujte se o všech možnostech. Využijte moderní technologie ve svůj prospěch a pohodlí.


Jak vybírat žárovku podle závitu

Současné moderní obchody nabízí bohaté portfolio světelných zdrojů. Nabídka je pečlivě roztříděna podle velikosti a typu závitu nebo patice, ale také podle kategorií tvaru zdroje, barvy a intenzity vydávaného světla a řady dalších. Správným výběrem můžete umně využít světlo a pracovat s interiérem, upozornit na zajímavé vybavení, opticky zvětšit prostor, navodit atmosféru. Správným osvětlením můžete výrazně zlepšit pracovní podmínky. Bez základních informací ale v širokém výběru snadno přeberete a podstoupíte zbytečnou výměnu zakoupeného zboží.

Na úvod – patice nebo závit

Úvodní rozdělení je poměrně jednoduché. Patice jsou uzpůsobené dvěma kolíčky, které se do zdroje zasouvají. Závit je původním zpracováním, zdroj se instaluje šroubováním. E27 patří zdrojům s velkou objímkou – najdete je v běžném vybavení domácnosti i u venkovního osvětlení. E14, jinak také “miňonka”, je objímka malá. Ideální pro osvětlení ledničky, digestoře, ale také malé lampičky, dekoračních světel.

Moderní zdroje

Zdroje s paticí používají zkratku GU a číslo, které vyjadřuje délku rozteče mezi zásuvnými kolíčky. GU10 se nejčastěji využívá pro podhledová světla, bodovky, osvětlení kuchyně. Menší patice GU5,3 najdete ve stolních lampách, ale často i v již zmíněných podhledech. Malá světla G4 a G9 od sebe odlišuje také zapojení do svítidla s transformátorem (G4), který redukuje příkon na 12V nebo malé zdroje uzpůsobené 230V (G9).

Praktické a úsporné zářivky

Zářivky, nebo světelné trubice, jsou skvělou variantou pro velké interiéry. Nejčastěji jsou využívány v kancelářích, v osvětlení provozoven, obchodů, veřejných prostor. Malá trubice je však vhodnou alternativou i pro osazení na spodní hraně kuchyňských skříněk. Označení G13=T8 platí pro klasické původní zářivky, G5=T5 je tenčí, modernější a výkonnější trubice.

Tvar žárovky

Při výběru také pozor na tvar žárovky. Výrobci využívají různé formy, které se dokonale přizpůsobí stínidlu. Vybírat můžete zdroje ve tvaru klasické vypouklé žárovky, ale také drobné dekorační svíčky nebo nápadnější koule. Moderní zdroje pracují s plochým čelem jako reflektory nebo bodovky. V závěsných svítidlech můžou být použité také žárovky, které kombinují plochý tvar reflektoru s delší částí žárovky.

V naší nabídce naleznete také vintage žárovky, které jsou zajímavé tím, že je vidět okrasné vlákno zdroje.

Intenzita světla

Při výběru nového zdroje musíte správně určit typ instalace, ale neopomíjejte také dostatečnou intenzitu světelného toku. Dříve se uvádělo značení ve Wattech, dnes se častěji využívá označení “lm” pro lumeny. Přesnější metrika vám na první pohled ozřejmí – čím vyšší číslo, tím jasnější zdroj.

Výhodné LED zdroje

LED technologie se dostávají na špičku ve výkonosti. V porovnání výkonu patří mezi jasné favority a navíc – dokonale využívají minimální spotřebu energie. Relativně malý zdroj dokáže osvětlit velký prostor a vám navíc sníží výdaje na běžný provoz. Výhodou LED zdrojů je také barva světla. Blíží se přirozenému dennímu osvětlení, při práci tedy oddaluje pocit únavy, předchází podráždění očí. Nezkresluje barvy. A v neposlední řadě jsou LED zdroje praktickou volbou díky větší odolnosti vůči mechanickému poškození a tím i delší životnosti.

Nechte si poradit

Nákup žárovek může vypadat komplikovaně, ale stačí si pohlídat jen pár parametrů. Pokud si nejste zcela jisti typem žárovky, nejjednodušší je prohlédnout si dobře svítidlo. Na skryté ploše by měl výrobce uvádět přesný typ i intenzitu zdroje. Další možností je zcela prostě demontovat poškozený zdroj a vzít jej s sebou. Porovnáním s nabídkou pak správně vyhodnotíte požadovaný typ, odborná obsluha vám jistě ochotně poradí také. Při výměně starších typů žárovek však vždy doporučujeme zaměřit pozornost k úsporným zdrojům.