Jak vybrat žárovku podle světelného toku a svítivosti

Také si to někdy říkáte? “A jakou mám vybrat žárovku?”. I u dříve zakoupených svítidel můžete využít úspornější a efektivnější zdroje. LED technologie přináší řadu možností a výhod. Správně zvolená barva a intenzita světla dokážou opticky zvětšit interiér, upozorní na zajímavé vybavení, navodí příjemnější atmosféru, ale i naopak – můžou zlepšit koncentraci a zvýší efektivitu práce nebo studia.

Barva světla

Barvu světla plně vnímáme. Původní klasické žárovky vydávají žluté světlo, LED žárovky dávají na výběr daleko širší spektrum. Na obalu zdroje se můžete orientovat podle zkratky “k” – Kelviny. Obecné rozpětí ukazuje na hodnoty:

– 2 800 – 3 300 teplá bílá, žlutý nebo oranžový odstín

– 3 300 – 4 000 neutrální bílá

– 4 000 – 6 000 běžné bílé denní světlo

– 6 000 – 8 000 studená bílá, technický odstín

barva

Teplé barvy v nás vyvolávají pocit pohody a příjemné bezpečné atmosféry. Žárovky s nízkou hodnotou jsou vhodné do ložnic, nebo jako doplňkové noční osvětlení chodby. Příjemně zapůsobí i při usínání malých dětí. LED zdroje v barvě bílého dne jsou ideální variantou pro obývací pokoj nebo dětskou hernu. Příznivé světlo nedráždí oči, nezkresluje barvy, působí dobře na psychiku. Studená bílá barva je vhodná do lampiček u pracovního stolu. Odstín dokáže zvýšit soustředění, dokonale osvětlí pracovní plochu a i při dlouhé práci dokáže upozadit únavu. Vhodnou variantou je i do kuchyně, například na světla instalovaná pod hranou horních skříněk. Dokonale osvětlí pracovní plochu a zvyšuje pocit čistoty.

Intenzita

Společně s barvou světla vnímáme i jeho intenzitu. I zde se můžeme řídit vlastními pocity. Pro osvětlení ložnice budeme volit hodnoty nižší. Mírné světlo pomůže zklidnit, navodí lepší pocit relaxace. Lampičky pro čtení naopak vyžadují intenzitu vyšší. V koupelně, kterým často chybí přirozené osvětlení oknem, budou nároky na jasnost zdrojů také velmi vysoké. Intenzita zdroje je vyjádřena “lm” – lumeny. Čím vyšší hodnota, tím je vyšší i vydatnost zdroje.

Výhodná výměna

Přechod na LED zdroje se vám vyplatí v několika rovinách současně. LED svítidla pracují s mnohonásobně menší spotřebou. Navíc i relativně malý zdroj dokáže vydávat intenzivní proud světla. Ani v zimních měsících nepocítíte nárůst spotřeby energie. Druhým úsporným krokem je pak také výrazně vyšší odolnost světel a jejich dlouhá životnost. Moderní výrobci upřednostňují tento typ zdrojů a nová svítidla jsou vybavena téměř výhradně jimi. Pro náhradu původních žárovek se však vyrábí LED zdroje v technických parametrech vhodných pro snadnou výměnu.

Patice nebo závit

Pokud vybíráte nové zdroje ke starším typům světel, dobře uvažte barvu i intenzitu světla. Nezapomeňte však na neméně důležitý technický detail – uchycení zdroje ve svítidlu. Závity jsou původním typem instalace, kdy se žárovka do objímky šroubovala. Patice se zasouvá dvěma kolíčky s roztečí. Pokud si nebudete jisti správnou velikostí, není problém vyjmout starý zdroj a u nabídky jej porovnat. Ochotně jistě poradí i odborná obsluha. Nebo se zkuste inspirovat zde.