Umístění zdroje světla podle místností

Při řešení osvětlení v interiéru je dobré soustředit se na víc faktorů zároveň. Důležitý je vzhled svítidla, které by mělo ladit s ostatním vybavením, ale také jednoduchost jeho instalace a možná variabilita ve využití. Neméně důležitá je však také intenzita a barva světla, která může výrazně ovlivnit atmosféru prostoru, zvýší produktivitu práce nebo naopak zklidní a přidá na pocitu komfortního zázemí.

Každé místnosti na míru

Z povahy nebo způsobu užívání jednotlivých místností pak vyplývají rozdílné nároky na osvětlení. Teplé odstíny světla dokáží navodit příjemnou atmosféru, vyvolávají hřejivý pocit a uvolnění. Svítidla v nižší škále Kelvinů proto budou vhodná pro ložnice nebo pro svítidla u postele v dětském pokoji. Zajistí dostatečnou viditelnost a pomohou navodit klid před usnutím. Pro oblast pracovního stolu nebo do studovny jsou vhodnější volbou svítidla ve škále studeného světla. Modrá barva dokáže zvýšit vaší koncentraci, podvědomě vás udrží v bdělosti a oddálí vznik únavy. Odstíny modré vždy působí čistě a svěže, neodvádí pozornost, dokáží perfektně osvětlit i detaily. Nezkreslují ostatní barvy. Běžně užívané místnosti jako je obývací pokoj, kde trávíte společný volný čas, ideálně osvětlí neutrální bílá.

LED osvětlení – ideální volba pro celý byt

Moderní technologie LED svítidel dokáží mnohem lépe vyvinout žádané odstíny i intenzitu světla. Dají vám možnost ideálně vybavit jednotlivé prostory a uzpůsobit osvětlení svým potřebám. Při výběru můžete daný interiér rozdělit a pro jednolivé části využít různou intenzitu i zbarvení. Na příkladu obývacího pokoje můžete hlavní rozptylové světlo vést v neutrální bílé barvě. Lustr pak doplní menší zdroje v podobě stojací lampy, kterou naopak využijete v náladové příjemné barvě s odstíny do žluta.

Led svítidla nabízí bonusově i velké výhody ve snížení nákladů. Zdroje pracují s minimální spotřebou energie a úsporný provoz podtrhují i mnohonásobně delší životností. Jsou odolnější vůči mechanickému poškození i otřesům.

Současný trh nabízí svítidla v široké škále. Závěsná svítidla, oblíbené univerzální bodovky, ale i stolní lampy nebo speciálně konstruovaná svítidla pro kuchyně nebo koupelny s vyšší odolností vůči vlhkosti a prachu. I dříve instalovaná svítidla můžete nahradit moderními zdroji – LED žárovky v klasických paticích zlepší úroveň osvětlení v kterékoli místnosti a bez nutnosti měnit celý zdroj.