Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje

Výbavu dětského pokoje provází pečlivý výběr nábytku, podlahových krytin i barev malby. Pro pohodlné obývání je však velmi důležité také osvětlení. Barvou světel i jejich rozmístěním zásadně určíte náladu v místnosti, položíte základy dobrým návykům a zajistíte svým dětem zdravé prostředí. Dítě se v prvních letech velmi rychle vyvíjí a s ním i jeho potřeby. Při plánování zvažte budoucí proměny a myslete nejen na estetickou podobu světel, ale zejména jejich praktickou hodnotu v delším časovém horizontu.

Přirozené světlo

Nespoléhejte na jediný centrální zdroj. Příjemné rozptylové světlo je vhodné pro běžné činnosti nebo hraní. Pro učení u pracovního stolu nebo pro čtení před spaním však není dostatečné. Menší děti ocení také malé jemné doplňkové světlo pro klidnější usínání. U výbavy dětského pokoje jsou skvělou volbou LED zdroje. U jednotlivých světel můžete pracovat s odlišnou barvou – od příjemné teplé bílé pro pohodovou atmosféru až po studenou bílou, která podpoří soustředění při práci. LED také nabízí široký rozptyl intenzity světla.

Bezpečná cesta za mámou

Menší děti uklidňuje jemné světlo, které zmírní tmu a pomůže při usínání. Malé lampičky můžete vybírat v designu oblíbených postaviček z filmů nebo jako jemné nenápadné zdroje. Výrobci nabízí jednoduchou instalaci – světla jsou zakončena běžnou zásuvkou. Svítidla můžete doplnit i senzory pohybu. Při noční cestě do velké postele za mámou tak malý nebojsa nemusí překonávat tmavou chodbu. Jemné světlo usnadní i rodičovskou kontrolu a orientaci v prostoru s mnoha nástrahami v podobě drobných hraček na zemi.

Bez nehod

LED svítidla jsou optimální variantou nejen pro bohatou možnost výběru intenzity i barvy světla. LED zdroje představují především velkou úsporu v odběru energie. Pracují s dlouhou životností, odolávají mechanickým otřesům. Při nehodě nedochází k roztříštění “klasické” skleněné žárovky. Pro malé děti jsou LED svítidla garancí bezpečného provozu i v pohledu, kdy se zdroj tepelně nerozehřívá a tak nemůže zvědavé prstíky ani popálit.

Vlastní svět

Studentské stoly, koutek pro čtení nebo prostor kolem postele jsou velmi důležité body pro starší děti. Nad učením stráví delší čas a musí se soustředit. Lampičky nabízí řadu zpracování s polohovatelným ramenem i směrováním proudu světla. Lampičky můžete volně postavit, upevnit klipem nebo přišroubovat k nábytku.

Současní výrobci nabízí opravdu bohaté portfolio svítidel. Nejste limitování materiály ani barvami. Vždy ale upřednostněte praktickou funkci. Na výběru svítidel by se měly vždy spolupodílet i děti. Vybavujete jejich prostor, kde se mají cítit dobře. Zejména dospívající ocení, když dáte na jejich názor a necháte se inspirovat novým pohledem. Katalogy svítidel najdete volně k nahlédnutí i na internetu. Před návštěvou kamenného obchodu si tak můžete v klidu projít představy a dojít ke shodným závěrům.

Příjemné světlo pro hraní

Základem osvětlení v dětském pokoji zůstává kvalitní stropní svítidlo. Příjemné rozptylové světlo zaštítí běžné činnosti, oblékání, hraní, volný čas. Už při výběru lustru nebo přisazeného světla doporučujeme zaměřit se na LED osvětlení. Kvalitní svítidla garantují mnohonásobně delší životnost, ale také velmi výhodný úsporný provoz. Nebudete muset často na děti dohlížet a zhasínat po nich.

Stranou levnějšího provozu je pak také zásadní přínos na psychiku a soustředění. Led svítidla můžete vybírat ve velkém rozsahu odstínů bílé barvy. Příjemné teplé žluté tóny navodí uvolněnou atmosféru, odstíny studené bílé jsou naopak ideální pro osvětlení stolu. Chladné světlo vede k lepšímu soustředění, nedráždí oči a nepůsobí předčasnou únavu.

Čtení a učení

Dalšími zdroji v pokoji jsou doplňková světla pro čtení. Vybavit byste měli prostor u postele, aby si děti mohly v klidu večer číst a také u pracovního stolu. Lampičky můžete vybírat ve velmi praktické konstrukci, která dovolí směřovat proud světla, různě zdroj polohovat a měnit. Instalaci lampičky veďte vždy tak, aby si ji mohl student volně upravit a přizpůsobit.

Bezpečná cesta nocí

Tečkou za osvětlením jsou jemné zdroje, které můžete nechat rozsvícené celou noc. Zejména mladší děti lépe reagují na příjemné pološero. Malý světlý bod v nich budí pocit bezpečí a třeba i při noční cestě do koupelny jim dodá jistoty.

 

Inspirujte se v bohatém katalogu svítidel, k výběru se však nebojte přizvat ani děti. Svítidla kombinují oblíbené postavičky z filmů, pohádkové motivy nebo zvířátka. Tato ozdobná svítidla si nechte pro radost, děti téma často střídají a lampička s bohatým zdobením stínidla nepřinese praktický efekt v dostatečném a kvalitním osvětlení. Praktickou výbavu zařiďte přednostně a vždy se snažte mírně předjímat budoucí potřeby a vývoj vašich dětí. Snažte se volit univerzální a upravitelné zdroje. Volte ale také s ohledem na jejich názor a představy.

dětské svítilo TRENDY svítidla dětské svítilo TRENDY svítidla dětské svítilo TRENDY svítidla dětské svítilo TRENDY svítidla