Osvětlení obývacího pokoje

Obývací pokoj je srdcem celého bytu. Místem, kde se rodina potkává večer u oblíbeného filmu, někdo rád relaxuje u knížky nebo novin, děti hrají deskové hry. Rodina se potkává u vyprávění prožitého dne i se zvanými hosty nebo přáteli. Pohodovou atmosféru dokonale podtrhne volba osvětlení. Barva světla, jeho intenzita i způsob provedení nabídne příjemný prostor pro běžné společné činnosti i tichou relaxaci.

Od nejmenších částí

Při výběru můžeme začít od konce. Drobná svítidla vám dovolí pracovat s doplňky. Zajímavě řešená stínidla, konstrukce nebo barevné spektrum světla doladí celkový ráz interiéru. Moderní obývací pokoje sází na lesklé i matné kovy a moderní barvy. Klasické vybavení upřednostní dřevo, sklo nebo textil. Nebojte se experimentovat. Designový kousek může zajímavě oživit kout, ale zároveň poslouží i jako praktické přímé osvětlení ke čtení. Malé lampičky nebo stojací lampy vytváří náladové osvětlení, při volbě barevného spektra volte teplé odstíny bílé. Pohrát si můžete i s jinými barvami, tyto zdroje však budou hrát pouze dekorační roly. Stojací lampy často efektivně využívají možnost kombinace – jemného náladového osvětlení i malého přímého zdroje, který je vhodný i pro čtení.

Hlavní zdroj

Prim v osvětlení interiéru bude mít centrální světlo. Závěsný lustr nebo přisazené svítidlo. Zde při volbě pozor – všímejte si nejen materiálu, svítivosti a barvy, ale také celkové velikosti zdroje. Prostor, který svítidlo zaujme, musí korespondovat s celkovou velikostí obývacího pokoje. Pro malé byty je bohužel nevhodná instalace dlouhých závěsných lustrů, které působí nepatřičně a můžou dokonce bránit pohodlnému průchodu. Obecně platí, že otevřené velké prostory jsou vhodné pro výrazná svítidla. Malé byty lépe využijí nenápadná přisazená svítidla.

Zajímavé doplňky

Někteří bytoví designeři opouští od klasické koncepce centrálního světla a doplňkové lampy. Pracují s konceptem souboru více světel stejné úrovně, které jsou rozmístěné po obvodu celé místnosti. Podle aktuální nálady nebo potřeby pak můžete přidávat na intenzitě nebo naopak ubírat. Zajímavou volbou jsou také bodová svítidla instalovaná do podhledů. Drobné zdroje můžete volně natáčet, světelným kuželem upozornit na zajímavý nábytek, obraz nebo dispozici prostoru. Při pozdějších změnách bez problémů proměníte i směr světla a zdroj upravíte podle nových potřeb.

Výběr vybavení obývacího pokoje není snadný. Nemusíte zvažovat zvýšenou odolnost proti vlhkosti a prachu, jako je to u vybavení koupelen, ale estetické ladění, zachování stylu s vybavením interiéru i správné rozmístění vyžádá velkou dávku představivosti. Dejte si na čas, inspirujte se katalogy nebo nabídkou e-shopu. Zkuste se seznámit s aktuální nabídkou a možnostmi. Určitě objevíte zajímavé varianty a při konečném rozhodování budete pracovat s lepším přehledem.