Osvětlení pracovny

Práce z domova přináší nesporně velké výhody v úspoře času nad dojížděním i v lepší flexibilitě plánování, které ocení zejména rodiče mladších dětí. Svěřené projekty však nemůžete řešit od kuchyňského stolu nebo z obýváku. Vyhraďte si v bytě svůj prostor. Soustředěný klid, soukromí a vybavené zázemí ideálně zajistí pracovna. K její výbavě není třeba víc než základ – pracovní stůl, kvalitní židle a osvětlení.

Počítejte a vybírejte na míru prostředí

Ve volbě osvětlení v jakékoli místnosti budete pracovat se dvěma údaji – lumeny a kelviny. Minimální hodnotou pro intenzitu osvětlení je 500 lumenů na metr čtvereční. Barva osvětlení se pohybuje od spodní hranice 2 800 k pro teplou bílou až po 6 500 k – studenou technickou bílou. Každý zdroj podrobně uvádí vydatnost i barevnou škálu. Při výběru tedy stačí zběžně spočítat plochu interiéru a barvu přizpůsobit typu využití. Teplá bílá navozuje příjemnou klidnou atmosféru, naopak studené odstíny zvyšují soustředění, dokonale podtrhnou i detaily a nezkreslují barvy. Pro přímé osvětlení pracovního stolu jsou ideální volbou. V osvětlení jsou preferovanou možností zejména LED zdroje. Dokonale splňují požadavky na vydatný proud světla. Zajímavě řešené konstrukce navíc uvolňují využití v jakémkoli prostoru.

Světlo k soustředěné práci

Hlavním prvkem v osvětlení budou svítidla na pracovní desce. Stolní lampy využívají ohebné rameno, proud světla můžete variabilně přiblížit i směrovat. Zajímavou volbou jsou i stmívače, které upraví i intenzitu světla. Neméně důležité je i centrální rozptylové světlo. Uzpůsobte pracovnu podle svých představ, práce zabere velkou část dne, v domácím prostředí se k ní budete pravděpodobně často vracet i večer. Pro osvětlení celé místnosti jsou skvělou volbou bodovky umístěné do podhledu. Prakticky využijete i lankové nebo lištové systémy. Jednoduchá konstrukce vytvoří základ pro svítidla, která můžete pohotově upravit, můžete měnit směr světla, jednotlivé zdroje posouvat.

Místo nejen pro papírování

Pracovna nemusí představovat výhradně malou místnost pro práci na počítači a skříň s papírovými dokumenty. Pro mnoho profesí představuje pracovna dílnu. Umělecká řemesla, výtvarníci, technici potřebují ke své práci specifické prostředí a pro namáhavou práci nad detaily i perfektní osvětlení. Zaměřte se na důležité prvky. Správnou volbou osvětlení zvýšíte komfort při práci, oddálíte pocit únavy, zvýšíte soustředění. Kvalitní LED svítidla je možné variabilně uzpůsobit, pracují s dlouhou životností a jejich výkon neklesá v průběhu celého cyklu. Inspiraci i funkční prvky najdete ve specializovaném obchodě. Výběr vám usnadní i odborný komentář a zkušenost s instalací zdrojů ve všech interiérech.