Svítidla pro příjemné a pohodlné bydlení

Jaké svítidlo? To je otázka a relativně náročný a odpovědný krok. Intenzita i barva světla výrazně ovlivní celkovou atmosféru prostoru, opticky zvětší a rozjasní interiér, oživí a podtrhnou styl. Pozitivně zapůsobí i na psychiku. Nedostatečná nebo špatně instalovaná světla můžou sehrát i zcela opačnou roli. Věnujte výběru dostatek pozornosti a nechte si poradit. Každá místnost vyžaduje zcela jiný přístup, důležitá kritéria jsou účel interiéru, jeho velikost, styl vybavení i intenzita přirozeného denního světla.

Funkční prvky

Při realizaci novostaveb je zařizování jednodušší. Můžete si ze základu navrhnout rozmístění vypínačů, zásuvek i vedení rozvodů. Interiér tak ideálně přizpůsobíte svým představám. U starších bytů nebo objektů je třeba pracovat s již danou elektroinstalací a zapojit větší um. I zde se však nabízí zajímavé varianty, které vám pomohou elegantně zamaskovat dodatečně vedené kabely. Prakticky řešená jsou bodová svítidla, která můžete v rámci nenáročné rekonstrukce umístit přímo do podhledu. Sádrokartonovou deskou vytvoříte nový rovinný strop nebo rampu, která využije intenzivní zdroje a skryje technickou konstrukci.

Klasické rozmístění světel

Základní schéma osvětlení sestává z centrálního svítidla, které zajistí příjemné rozptylové světlo a pak podle vybavení několika doplňkových zdrojů. K psacímu stolu, kuchyňské lince nebo ke čtení doporučujeme vydatné zdroje s možností upravit směr světelného kužele. Vhodné jsou odstíny studené bílé, která zvyšuje soustředění, nezkresluje barvy a vede k lepšímu výkonu. Nad jídelní stůl, do chodby nebo jako příjemné náladové osvětlení stačí svítidla s menším výkonem a teplým odstínem bílé.

Nebojte se odlišit

Tohoto schématu se však nemusíte držet ve všech místnostech. Oživením může být kombinace různých svítidel, kterými můžete podle potřeby a nálady regulovat míru osvětlení. Drobné zdroje stačí rozmístit po obvodu pokoje, využijete zajímavé designové kousky a zároveň naplníte potřebnou intenzitu světla pro běžné činnosti, ale i čtení, práci nebo relaxaci.

Svítidla nemusíte volit vždy a pouze s ohledem na dobrou svítivost, úspornost a ladění s okolním vybavením. Naopak, využijte hravé stylizace, velikost stínidla, kombinace plastu, lesklého i matného kovu nebo skla. Výrazná barva podtrhne vaši originalitu a dodá místnosti zcela novou energii. Jsou prostory, kde je třeba plně respektovat funkční prvky. Svítidla však můžete využít i jako zajímavý dekorativní prvek. V obýváku, na recepci, v interiéru baru nebo restaurace můžete povolit uzdu své fantazii a využít svítidla i jako překvapení, které vzbudí pozornost a vtiskne se návštěvníkům do paměti.

Za zmínku stojí i kreativní možnosti, které vám dají LED pásky. Velmi snadnou instalaci můžete vést podél nábytku, polic, ale i přímo na stěně vytvářet světelné umělecké prvky. Ovladačem upravíte jas, ale také barvy drobných zdrojů.