Tipy při nákupu interiérového svítidla

Svítidla se významným způsobem podílí na komfortu užívání místnosti. Dotváří pohodovou atmosféru, dokážou opticky zvětšit a projasnit celý interiér. Jsou investicí do zdravého prostředí. Správná intenzita i barva světla oddaluje vznik únavy, nedráždí oči a pomáhá k lepší psychické pohodě. Na výběr svítidel si vyhraďte dostatek času, nespěchejte a nepodléhejte prvním zajímavým nabídkám. Každá místnost klade jiné požadavky na vydatnost zdroje i jeho umístění.

Koupelna a kuchyně

Nejnáročnější místnosti pro osazení svítidly jsou beze sporu koupelna a kuchyně. Zpravidla menší místnosti s nedostatečným dosahem přirozeného denního světla je třeba vybavit intenzivními zdroji. Svítidla navíc musí odolávat náročnému prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí nebo dokonce přímému styku s kapkami vody. V koupelně dobře upravte prostor kolem umyvadla a kosmetického zrcadla. Ideální jsou bodová svítidla. Stropní nebo nástěnné svítidlo může naopak vydávat jemné rozptylové světlo, které vás prudce neoslní při brzkém ranním vstávání nebo noční cestě na toaletu.

V kuchyni je hlavní exponovanou části pracovní deska kuchyňské linky. Vhodné jsou zářivky nebo svítidla umístěná pod hranou horních skříněk. Rozptylové světlo můžou vyřešit reflektory nebo bodovky, výhodou je možná úprava směru světelného kužele. Nad jídelní stůl jsou vhodná závěsná svítidla, která využívají designové prvky. Podtrhnou styl interiéru a společnému jídlu dodají klidnou atmosféru.

Chodby a verandy

Neméně důležité je i osvětlení chodeb, schodišť a verandy. Ideální variantou jsou přisazená svítidla, která nebrání volnému pohybu, jsou odolná vůči poškození, prachu i vlhkosti. Zajímavou možností jsou světla doplněná senzory. Při nočním pohybu bytem se nemusíte bát překážek v cestě, jemná tlumená světla vás provedou na toaletu, do dětského pokoje i ložnice. Zároveň vás zbaví starosti i dodatečné zhasínání nebo hledání vypínače.

Obývací pokoj

Centrální místnost vám dá prostor pracovat s designovými prvky i praktickými doplňky. Základem je rozptylové světlo, které vyhoví běžným činnostem, hraní, volnému času s rodinou nebo přáteli. To vyřeší bodová světla nebo lustr. Po obvodu místnosti můžete umístit stojací lampy nebo instalovat přisazená svítidla. Zde si můžete dovolit vybírat zajímavé prvky, které poslouží zároveň jako zdroj náladového osvětlení i dekorační prvek. V neposlední řadě nezapomínejte ani na lampy pro čtení. Prostor pro příjemnou relaxaci u knížky nebo novin je třeba upravit vhodným osvětlením.

Dětský a studentský pokoj

Ani u dětí nezapomínejte na správné zdroje. Nabídka moderních výrobců vás zahltí motivy oblíbených postaviček, sportu, zvířat. Přednostně se zaměřte na univerzální centrální zdroj a kvalitní osvětlení stolu, zejména u školních dětí. Drobné doplňky pro klidné usínání nebo pro radost si nechte až nakonec. K výběru svítidel do dětského pokoje klidně přizvěte i děti, důležité rozhodnutí je podpoří v samostatnosti a dodá i větší sebevědomí. Naučte je prakticky plánovat a vybírat nejen podle vzhledu.

Ložnice

Poslední místnost vybavte alespoň dvěma typy svítidel. U postele je vhodnou variantou lampička s vydatným světlem, které vás nechá pohodlně číst. Centrální stropní svítidlo postačí v jemném tlumeném odstínu. Nebude působit rušivě, neoslní a dodá ložnici klidnou atmosféru.

lucide-78374-65-17-manuella-zavesne-svitidlo
Trendy svítidla České Budějovice
lucide-17453-40-12-volo-zavesne-svitidlo
lucide-31279-01-39-wimpy-nastenne-svitidlo
led svítidla TRENDY svítidla.cz