Základní typy interiérového osvětlení

Každá místnost klade specifické nároky na řešení osvětlení. O pohodové atmosféře rozhoduje intenzita, barevný tón i umístění svítidla. U pracovního místa má světlo velký vliv na soustředění i pracovní výkonnost. Při výběru světel si dopřejte dostatek času, zvažte nejen současné potřeby, ale i variabilitu osvětlení, způsob instalace, životnost a ekonomiku provozu.

LED zdroje – výhodná volba pro každý interiér

Moderní výrobci využívají LED technologie a nabízí široké portfolio všech typů svítidel v tomto novém zpracování. LED svítidla obecně mají vysokou odolnost vůči mechanickému poškození, vlhkosti i prachu. Garantují mnohonásobně delší životní cyklus a minimálním odběrem energie výrazně ušetří běžné náklady. Vybírat můžete nejen ve velkém rozpětí intenzity svícení, ale také v barevném rozsahu světla od studené technické bílé po hřejivou teplou.

Příjemné osvětlení celého interiéru

Základem většiny pokojů je centrální svítidlo, které má za úkol rovnoměrně osvětlit celý prostor. Rozptylové světlo řeší přisazené nebo nástěnné svítidlo. Využít můžete i zajímavě řešené lustry nebo závěsná svítidla. Při výběru vždy dodržujte správný poměr. Malé interiéry vhodně doplní drobná bodová světla. Výrazný lustr patří pouze do velkých otevřených prostor. V obývacích pokojích jsou vhodná svítidla s odstíny teplé bílé, navodí uvolněnou náladu, a zároveň dostatečně osvětlí místnost pro běžné činnosti, čas s rodinou nebo odpočinek.

Pohodová atmosféra

Náladové osvětlení skvěle vyřeší jemně řešená závěsná svítidla. Kryt zdrojů můžete vybírat v zajímavém designovém provedení, v kombinacích materiálů, nebo ve stylizaci květin, geometrických tvarů a podobně. Vybíráte světlo, které bude pouze dotvářet atmosféru, můžete si dovolit experimentovat a vybrat svítidla i jako zajímavé doplňky. Krásnou variantou jsou stojací lampy nebo malé lampičky rozmístěné po obvodu místnosti.

Klid pro čtení i práci

Zcela jiné požadavky klade pracovní plocha nebo noční stolek. Pro soustředěné čtení a psaní je třeba místo vybavit kvalitním a intenzivním zdrojem. Na rozdíl od pohodové atmosféry v obývacím pokoji, zde je třeba vybírat odstíny ve studené bílé. Nezkresluje barvy, skvěle osvětlí i detaily, zabraňuje předčasné únavě nebo bolestem hlavy. Lampičky jsou řešené konstrukcí, která dovoluje natáčet a směrovat kužel světla.

Speciální osvětlení – kuchyně a koupelna

Dvě nejnáročnější místnosti pro osvětlení jsou bezesporu kuchyně a koupelna. V kuchyni musíte na relativně malém prostoru kombinovat centrální rozptylové světlo, intenzivní osvětlení pracovní desky i příjemné doplňkové světlo nad jídelním stolem. V kuchyni, a v mnohem vyšší míře i v koupelně, se k požadavkům na svítidla přidává i nutná odolnost vůči vzdušné vlhkosti a prachu.

Vybírejte svítidla s rozvahou, nebojte se však popustit uzdu své fantazii. Moderní výrobci nabízejí krásně zpracovaná a vysoce kvalitní svítidla pro vybavení jakéhokoli interiéru. Prohlédněte si katalogy a najděte inspiraci. Kvalitní světlo zvýší pohodu bydlení a dovolí vám efektivně pracovat s prostorem každé místnosti.

lucide-197012209-champion-stojaci-lampa.jpg karla-table-lamp-ceamic-e14-l20-w20-h30 koupelnove-svitidlo-eglo-94612-tabiano-5-let-zaruka cigal-spot-led-4xgu10-5w-350lm-2700k-redzavesne-svitidlo-vinovo-91432-eglo.jpg